Tesla oficiálně představila Model X

Tesla Model X 7Tesla již delší dobu připravuje plně elektrické SUV a svět napjatě čeká, co z americké automobilky po úspěšném Modelu S vyleze. Inu, Model X je konečně tady v celé svojí kráse a nutno uznat, že nabízí nadmíru zajímavé prvky. Kromě toho, že je Model X praktický, je také neuvěřitelně rychlý a nabízí na elektromobil úctyhodný dojezd.

Nicméně popořadě. Karoserie, která je neotřelá svými zadními křídlovými dveřmi, dosahuje na SUV špičkového koeficientu aerodynamického odporu 0.24. Svůj podíl na tom má i zadní spojler, nastavitelný do tří poloh automaticky podle rychlosti. Model X se také pyšní údajně největším čelním oknem, které nalezneme v současné automobilové produkci.

Celohliníková konstrukce využívá rozměrné baterie v podlaze pro zvýšení torzní tuhosti. To, že jsou těžké baterky umístěné na úplném spodku vozu, zaručuje zároveň nízké těžiště. Odpružení je zajištěno nastavitelnými vzduchovými tlumiči a vzhledem k tomu, že jsou pohonné motory umístěny přímo v nápravách, jsou k dispozici hned dva zavazadelníky.

Potěšující je i fakt, že v každé výbavě a specifikaci, nabídne Model X hned tři řady sedadel. Konfigurace může být buď šestimístná, kdy druhá řada sedadel obsahuje jen dvě oddělené sedačky, nebo sedmimístná, kdy se zde nachází klasická lavice pro tři. Palubní desku dokresluje, stejně jako v případě Modelu S, obří dotykový displej umístěný na výšku. Do něj je zaneseno prakticky veškeré ovládání vozu.

Zákazníci budou volit mezi dvěma variantami pohonu, obě s náhonem na všechna kola. Zatímco slabší verze 90D disponuje dvojicí elektromotorů o shodném výkonu 259 koní, silnější nabídne jeden elektromotor 259 koní a druhý 503 koní. Slabší verze umí z nuly na sto za skvělých 4.8 sekundy, ta silnější potom zvládne totéž za 3.8 sekundy, případně za 3.2 v Ludicrous Speed módu. A to už je hodnota, se kterou se může měřit s nejvyšší kategorií supersportů. I přesto nabídne elektromobil dojezd přes 400 kilometrů na jedno nabití.

První dodávky Modelu X jsou plánovány na polovinu příštího roku, nicméně objednávky lze zasílat už nyní.

Nezařazené