Volvo mění tvář denního cestování s Concept 26

Průměrný člověk, který denně dojíždí autem, stráví na cestách 26 minut svého času. No a švédské Volvo se nám rozhodlo ukázat, jak by mohlo oněch 26 minut vypadat „za volantem“ autonomního vozu. Concept 26 je vize, jejíž zevnějšek je zcela nepodstatný a na press fotkách se dokonce vůbec nenachází. Důležité je to, co je uvnitř.

Volvo tedy připravilo interiér vozu s přihlédnutím k tomu, že řidič vlastně vůbec nemusí být řidič, ale jen další pasažér. Klasický kokpit, sestávající se z palubní desky, místa řidiče a řidičova sedadla, tak disponuje trojicí režimů. V prvním režimu Drive je vše při starém. Řidič sedí vzpřímeně u volantu a řídí, na tom není nic divného. Jen co se ale přepne do režimu Create, zasune se volant na doraz k palubní desce, řidičovo sedadlo se odsune a před něj se ze dveří vyklopí stolek. Rozměrná část palubky před spolujezdcem se otočí a odhalí rozměrný displej, na kterém lze bez nejmenšího problému sledovat filmy. V tuto chvíli již auto plně převzalo řízení a není třeba, aby kdokoliv dozíral na dění okolo automobilu. Všichni se mohou bavit nebo pracovat.

Posledním režimem je Relax. Sedadlo řidiče se poklopí, stolek odjede zpátky do dveří a vysune se opěrka na nohy. Svých 26 minut na cestě do práce můžete tak strávit třeba tím, že je prostě prospíte.

Co se techniky týče, podstatné je snad jen to, že ke komunikaci s autem je nejvíce využíván dotykový infotainment, umístěný mezi předními sedadly. Z něj se ovládá kam auto pojede, nastavení čtyřzónové klimatizace a další prvky.

No a poslední otázkou zůstává, kdy to všechno začneme běžně vídat, případně i využívat. Volvo přislíbilo svoje první autonomní vozy v běžném provozu již na rok 2017. To se bude jednat stále ještě spíše o testovací režim, takže produkční verzi autonomního auta, které bude mít komfortní prvky z Concept 26, můžeme čekat zhruba na přelomu desetiletí.YouTube Direkt