Předválečný Mercedes je nejdražším autem arizonského aukčního týdne

Mercedes-Benz 540K Special Roadster 2Aukční síň RM Sotheby připisuje nový rekord. Během aukčního týdne v americké Arizoně, kde přijde ke slovu vždy několik výjimečných exemplářů, nabídl někdo za Mercedes-Benz 540K Special Roadster hezkou „baťovskou“ sumu 9.9 milionu dolarů (250 milionů korun). Když na to ale tak koukám, vlastně to docela chápu.

Předmětem je překrásný roadster z roku 1937, postavený jako „coachbuild“ tedy coby zakázková karoserie, posazená na produkčním rámu. Tento konkrétní má navíc produkční číslo 130894 a je to tedy jeden z prvních kusů 540K, které byly kdy vyrobeny. Celkem jich za čtyři roky výroby mezi lety 1936 a 1940 vzniklo 419 a je svým způsobem zcela pochopitelné, že se zdaleka ne všechny dožily dnešních dnů. Tento konkrétní vůz byl prodán jako nový Američanovi jménem Reginald Sinclaire a ve své době stál zhruba 28 tisíc říšských marek, tedy v přepočtu 325 tisíc korun. Připočteme-li inflaci za bezmála 80 let, dostáváme se na nějakých 5 milionů, což je cena luxusního velkého kabrioletu i dneska.

I přes svůj původ ve třicátých letech, disponoval Mercedes-Benz 540K na svou dobu špičkovými technologiemi. Pod kapotou se ukrývá řadový osmiválec objemu 5.4 litru a síle 115 koní, kterou lze hvízdajícím kompresorem navýšit až na 180 koní. Na zadní kola se výkon přenáší čtyřstupňovým manuálem a nechybí ani hydraulické bubnové brzdy s posilovačem. Všechna čtyři kola jsou zavěšena nezávisle, vpředu dokonce s vinutými pružinami.

Vyvolávací cena auta, které za svůj život naskákalo směšných 16 458 kilometrů, činila rovných 5 milionu dolarů. I přesto, že se nakonec vyšplhala až na zmíněných 9.9 milionu, je to stále o kousek méně, než se původně odhadovalo. Cílem byla částka mezi 10 a 13 miliony.YouTube Direkt