Čína chce zvýšenými autobusy způsobit revoluci v dopravě

transit-elevated-bus-youtube.jpgPokud se vám někdy zdá, že má kupříkladu naše česká Praha přeplněné silnice, vězte, že situace ještě není zdaleka nijak strašná. Taková Čína válčí s dopravou o hodně víc. Ročně zde přibyde kolem dvaceti milionů nových řidičů, což způsobuje hrozivé, třeba i několikadenní dopravní zácpy. Regulace jako již tradičně nepomáhají a stav je čím dál horší.

Zoufalá situace si žádá nikoliv zoufalé, ale naprosto inovativní řešení. Z toho důvodu se na letošním High-Tech Expu v Pekingu objevila unikátní novinka v podobě konceptu autobusu, který nezabírá místo na silnici. Autobus se totiž pohybuje nad silnicí, šířkou překlenuje dva pruhy a jede ve speciálních kolejnicích, umístěných mezi jednotlivými proudy vozidel, do kterých nezasahuje. Když se tedy někde vytvoří zácpa, autobus jí jednoduše přejede. Aby se řidiči vozidel pod ním necítili zastíněni, promítá se na spodní část autobusu simulace oblohy.

Podstatná je i kapacita autobusu, který díky svojí velikosti umí pojmout až 1400 pasažérů naráz. Ti nastupují skrze výtahy ve speciálních zastávkách. Kromě stanic a kolejí, nepotřebuje navíc „levitující“ autobus nic speciálního stavět a jde ho zakomponovat do stávající infrastruktury. Vyjde tak na zhruba pětinu ceny podzemního metra a jeho výstavba může začít během jednoho roku.

A taky že začne. Už na konci letoška plánuje Peking zhruba pětikilometrovou, testovací trať, která se během nadcházejících let drasticky rozroste. Ač tedy vrchní inženýr Song Youzhou předvedl koncept svého autobusu již v roce 2010, teprve nyní to vypadá, že se jeho plán dočká skutečné realizace.YouTube Direkt 

Nezařazené