Dvojice pick-upů od Mercedesu spojuje luxus s tvrdou prací

16c964-17-d328540-1Již několik měsíců se ustavičně mluví o tom, že Mercedes nastoupí do segmentu, ve kterém se nikdy předtím nevyskytoval. Konkrétně má německá značka koncem příštího roku přijít na trh se zcela novým pick-upem třídy X, jehož první dva koncepty představila na speciální události ve švédském Stockholmu.

Oba koncepty jsou z drtivé většiny stejné, ale každý apeluje na potenciální zákazníky v trochu jiném směru. Žlutý koncept je nazvaný Powerful Explorer, obouvá velké terénní pneumatiky, má dva navijáky a ochranné plasty kolem dokola. Bílý koncept nese název Stylish Adventurer, má velká kola s nízkoprofilovými silničními gumami, uhlazený vzhled a vypadá trochu jako limuzína ze světa pick-upů.

Podobná paralela obou vozů probíhá i uvnitř v interiéru. Ve čtyřdveřové karoserii se nachází stejný základ, za který by se, popravdě řečeno, nemuselo stydět ani vysloveně luxusní auto. Sedadla s kůží Nappa, dvoubarevné provedení barevné desky, infotainment ovládaný touchpadem nebo krásné výdechy v chromu. Jenže zatímco žlutý vůz určený do terénu má dekory z karbonu a před spolujezdcem hasicí přístroj, ten bílý určený na silnici nabízí dřevěný dekor palubky a sedadla z broušené kůže.

Hlavním stavebním prvkem třídy X bude šasi vypůjčené z Nissanu Navary. Pod karoserií se tedy ukrývá klasický žebřinový rám s tuhou zadní nápravou, který dovoluje vozit opravdu pořádný náklad. Na korbě uveze třída X 1.1 tuny a tažné zařízení zvládne další 3.5 tuny.

Koncepty jsou vybaveny přeplňovanými šestiválci, ovšem předpokládat lze širokou paletu čtyřválcových a šestiválcových motorů, zejména potom naftových. Pohon všech kol bude řešen systémem 4Matic, tedy o poznání důmyslněji než v případě Nissanu Navara. Ten má připojitelný předek bez středového diferenciálu a pohon všech kol je tedy možné použít jen za snížené adheze nebo v terénu.

Produkční model se představí v průběhu nadcházejícího roku a do prodeje se dostane na jeho konci. Auta určená na evropský trh budou vyráběna ve Španělsku spolu s Navarou.

Nezařazené