Aviatická pouť se blíží

Ve dnech 1. a 2. června 2019 se na pardubickém letišti uskuteční již dvacátý devátý ročník Aviatické pouti. S tím, jak se termín blíží, organizátoři finalizují letový program a návštěvníkům postupně poodhalují jednotlivé detaily programu a také novinky, které si připravili pro tuto významnou leteckou událost.

Tu pro letošek největší nám přiblížil Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti: „Vedle řady vystoupení historických letadel chystá letošní ročník Aviatické pouti jedno velké překvapení. Do letového programu se nám podařilo zařadit také jednu exkluzivní, divácky velice atraktivní, novinku v podobě Red Bull Air Race Demo. V uplynulé době jsme absolvovali nespočet jednání, aby bylo možné Demo závod Red Bull Air Race na pardubickém letišti realizovat. Jedinečná ukázka létání rychlých letadel mezi pylony jistě oživí program Aviatické pouti a návštěvníci budou mít výjimečnou příležitost vidět nejrychlejší motorsport i na českém nebi. Potěšitelné je, že mezi pylony se představí i oba čeští zástupci v RBAR, Martin Šonka a Petr Kopfstein. Složitost technického zabezpečení je náročná, a proto se podobná ukázka nestane součástí programů leteckých dnů. Kdo chce vidět superhvězdy na nebi a mezi pylony, tak musí navštívit Aviatickou pouť 2019 ve dnech 1. a 2. června.“

Na ukázku před českým publikem se těší také úřadující mistr světa RBAR Martin Šonka, který k tomu dodává: „Naši příznivci si takovou akci rozhodně zaslouží, celý rok navštěvují naše závody po celém světě a hodně nám fandí. A i když se v České republice zatím doposud nekonala žádná zastávka série, jsme moc rádi, že můžeme uspořádat alespoň Demo. Chceme předvést náš sport v celé své kráse, včetně letů při vysokém přetížení, nebo ukázat atraktivní pull-up manévry.“
Ukázkový závod bude součástí letového programu, který pochopitelně nebude ochuzen o letové ukázky historických letadel, mezi nimiž nebudou chybět takové druhoválečné legendy jako vždy elegantní britský Spitfire či divácky velice oblíbený americký Mustang. Novinkou na pardubickém nebi se letos stane předvedení cvičného stroje Jak-11 z počátku padesátých let, jehož ukázku doprovází charakteristický zvuk jeho hvězdicového motoru.
Atraktivní podívanou slibuje i předvedení UL repliky prvoválečného francouzského letounu Caudron G.3. Nejenže diváky udiví množství vzpěr a výztužných lan, ale jistě také skutečnost, že na tomto stroji se v loňském roce vydal sedmdesátiletý pilot Vladimír Handlík z Mladé Boleslavi do Francie.
Pochopitelně nemohou chybět ani stroje s Rudými býky. Stálicí v programu je divácky oblíbená světoznámá akrobatická čtyřka Flying Bulls Aerobatics Team. Diváci uvidí i další stroje z Rakouska jako je dvoumotorový bombardér B-25 Mitchell, námořní stíhací letou F-4U Corsair, cvičný Trojan, proudový Alpha Jet a po několikaleté přestávce se na pardubickém nebi představí jedinečný akrobatický vrtulník Bo 105.

V minulých ročnících si diváci oblíbili i velkoprostorové scény pozemních bojů spojené s letovými ukázkami. Ty nebudou chybět ani v letošním roce a zahrnou jak období první, tak druhé světové války. V téměř šestihodinovém letovém programu budou zahrnuty i ukázky soudobé techniky Vzdušných sil ČR, pardubického Centra leteckého výcviku a mnoho dalšího.
Letiště je po oba dny otevřeno od osmi hodin a návštěvníci se určitě nebudou nudit. Vedle letového programu je připraven i tradičně bohatý pozemní program, zahrnující vedle statických ukázek letecké a vojenské techniky i předvedení Policie ČR, hasičů a autoveteránů.

I když se jedná o Aviatickou pouť, tak na své si přijdou i příznivci motorismu. A to například na zmiňované prezentaci autoveteránů nebo v dobových táborech nadšenců do vojenské historie, kde jsou vystavovány a ve velkoprostorových scénách i předváděny četné legendy vojenské pozemní techniky. Na letošní Aviatické pouti pochopitelně nebudou chybět ani patřičně zmenšené modely kamionů a stavební techniky, pro něž je tradičně vymezen dostatečně velký prostor, kde mohou jejich majitelé naplno ukázat nejen krásu svých modelů, ale především řidičské dovednosti.
Během Aviatické pouti budou vždy po celý den probíhat i nejrůznější aktivity a soutěže pro děti, a tak lze z leteckého dne odejít nejen se spoustou zážitků, ale třeba i s nějakým oceněním ze soutěže.

Stačí jen přijít o víkendu 1. a 2. června na pardubické letiště na Aviatickou pouť.Odpovědět

Váš email nebude uveřejněn.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>