RC SCANIA TEAM CZECH REPUBLIC

V sobotu, 27. 4. 2019 se modeláři Jan Mašek z Plzně a Pavel Janda z Pardubic, pod hlavičkou RC SCANIA TEAM CZECH REPUBLIC, zúčastnili národního finále SCANIA DRIVER COMPETITION EUROPE 2018 – 2019 v areálu servisu SCANIA Modletice, jako součást doprovodného programu.

Existuje mnoho různých kategorií modelářství, papírové modely, plastikové, někdo staví letadla, někdo vláčky, jiný auta. My tu chceme krátce zmínit stavbu a provozování rc modelů kamionů nebo chcete-li trucků. Písmena RC jsou zkratkou anglických slov remote controle (dálkové ovládání), tzn. vysílačkou ovládané kamiony. Snahou každého modeláře je, aby se jeho výtvor v co největší možné míře podobal předloze, skutečnému trucku, podle kterého svůj model staví, včetně doplňků a zvukových a světelných efektů. Stavba takového modelu může trvat rok nebo i dva a když dílo dokončíte a podaří se, udobříte si manželku a začnete jezdit na modelářské akce a na akce typu truck show a truck sraz apod. kam jezdí i skutečné kamiony. A může se stát, že začnete sbírat různá ocenění. Ale žádná medaile ani pohár nevyváží vaši účast na tak významné akci jakou pro značku SCANIA bylo národní finále SDC.

Značka SCANIA je pro nás oba srdeční záležitost. Pavel si zamiloval SCANII když si splnil svůj sen a postavil model kamionu v barvách skutečné předlohy původem z Finska, SCANIA RISTIMAA TIGER. Já jsem díky své profesi usedl za volant skutečného tahače SCANIA už před více než čtvrt stoletím a byla z toho láska na celý život. Značka SCANIA nás dva svedla dohromady začátkem roku 2014 a v květnu téhož roku jsme spolu poprvé jeli na velikou a vyhlášenou akci do Švédska, Strängnäs Truck Meet, asi 300 km za Stockholm. Pavel odtud přivezl pohár za nejkrásnější model se svým SCANIA RISTIMAA TIGER a to byl obrovský šok i pro samotné Švédy. Na fotografii si můžete všimnout, že na podvalníku je naložený model speciálu SCANIA R560 4×4 postavený pro závody v extrémním terénu, rc truck trial. Prioritou při stavbě takového speciálu není vzhled, ale stabilita v bočních náklonech a průchodnost těžkým terénem. S tímto modelem pravidelně jezdím závody Mistrovství Evropy RC Truck Trial, seriál závodů Mistrovství České republiky RC Truck Trial a podle času, nárazově i závody Mistrovství Rakouska RC Truck Trial. Model červeného tahače SCANIA R620 6×4 je unikátní tím, že má za předním oknem malinký model tahače SCANIA a hlavně tím, že byl postaven ještě v době, kdy oficiální distributor stavebnic rc trucků, společnost Tamiya, dodávala na trh pouze dvounápravovou verzi. Ve své době to byl první model třínápravového tahače SCANIA v České republice. Pavlovi se na jedné akci velmi zalíbil modrý kamion společnosti Argman a tak jej se souhlasem majitele postavil. Model měl na této akci premiéru před veřejností, ale stále je na něm ještě hodně a hodně práce. Pavel musí zapojit světelný a zvukový modul a vyřešit a zapojit hydrauliku pro sklápění návěsu.

A právě skutečnost, že si nás pozvali zástupci importéra vozidel SCANIA do České republiky a organizátoři tak významné a výjimečné akce jakou je národní finále SDC, pro nás jako modeláře znamená největší ocenění ze všech. Na druhé straně tento fakt přijímáme s velkou pokorou a úctou, jako výzvu a závazek do budoucnosti. A protože se nám naše dílo daří a cítíme vděčnost, trvale a pravidelně podporujeme nadaci Truck Help, která pomáhá dětem a rodinám, pozůstalým po obětech dopravních nehod řidičů z povolání nákladních vozidel a autobusů, kteří se stali oběťmi dopravních nehod při výkonu svého povolání.

Máme rozestavěné dva projekty, které bychom měli dokončit příští rok v létě. Po jejich dokončení proběhne slavnostní odhalení a představení veřejnosti. Při jaké příležitosti nebo na jaké akci zůstává ještě tajemstvím, protože oba modely budou naprosto unikátní nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Termín a místo konání včas zveřejníme, takže se mají čtenáři, fanoušci rc modelů i široká veřejnost na co těšit a my se zase těšíme na diváky.

autor: Jan MašekOdpovědět

Váš email nebude uveřejněn.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>